Sprawozdanie z działalności Fundacji Kaktus w roku 2023
Czas na podsumowanie ubiegłego roku. Co zrobiła Fundacja Kaktus? Jakie działania, projekty i tematy były podejmowane? Zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z roku 2023.
Jednocześnie przypominamy, że na Fundację Kaktus można przeznaczyć 1,5 % podatku, który w tym roku będzie przeznaczony na rehabilitację Osób z niepełnosprawnością.
- Konferencja na Światowy Dzień Chorego
W 2023 roku minęło 30 lat od obchodów pierwszego Światowego Dnia Chorego ustanowionego przez św. Jana Pawła II. Istotą tego dnia jest uwrażliwienie na obecność wokół nas chorych i odkrycie duchowej wartości ich cierpienia, a także włączanie w służbę na rzecz tych osób duchowieństwa, środowiska medycznego oraz wolontariuszy.
Fundacja Kaktus uczciła ten dzień organizując 12 lutego 2023 r. konferencję. Tytuł wydarzenia – „Miłość do cierpiących miarą poziomu cywilizacji” – to bezpośrednie nawiązanie do hasła I Światowego Dnia Chorego w 1993 r. i do orędzia Jana Pawła II na ten dzień.
Swoją wiedzą i refleksją dotyczącą obcowania z cierpieniem podzielili się prof. dr hab. med. Małgorzata Krajnik, dr n. med. Beata Brożek i ks. prof. dr hab. Wojciech Szukalski. Konferencję uświetnił występ fortepianowy dr Joanny Derendy – Łukasik i dr Marzeny Buchwald. Wprowadzenie pt. „Muzyko – drogo do Boga” wygłosił prof. dr hab. Wojciech Pospiech.
Konferencję swoim patronatem objął J. E. Ordynariusz Bydgoski Biskup Krzysztof Włodarczyk.
- Obchody 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II
Zaprosiliśmy na współorganizowane przez nas Diecezjalne Obchody 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W ramach obchodów odbyła się konferencja naukowa, Msze święte oraz Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci.
- Koncert z okazji urodzin papieża
„Dziś jest Twoje” – tak zatytułowany był koncert na 103. Urodziny św. Jana Pawła II, na który zaprosiliśmy w czwartek (18 maja) wspólnie z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.
Obchody rozpoczęła Msza św. o godz. 18.00 w kaplicy Domu Parafialnego. O godz. 19.00 odbył się Koncert Magdy Anioł z zespołem w kościele NSPJ przy pl. Piastowskim 5.
Patronat nad koncertem objęli Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk, Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej oraz Pan Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Obóz w Funce
Zorganizowaliśmy wakacyjny wyjazd do Funki dla dzieci od 6. roku życia na „Karolkowe przygody” w terminie 1-8 lipca 2023 w Ośrodku Wypoczynkowym Mikomania w Funce. Zapewnione zostały: ciekawy program, wiele przygód i niespodzianek, pełne wyżywienie, opieka wykwalifikowanej kadry wychowawczej, dojazd i powrót autokarem, ubezpieczenie.
- Wizyta studyjna w Hiszpanii
W dniach 9-12 października br. pani Agnieszka – trenerka z mieszkania treningowego wzięła udział w wizycie studyjnej w hiszpańskiej Pampelunie.
Pojechali tam reprezentanci siedmiu organizacji członkowskich Kujawsko -Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Odwiedzili m.in. Fundację Atena, która jest wsparciem wytchnieniowym dla rodzin oraz Fundację Aspace, gdzie zobaczyli warsztaty, brygady pracy i zakład pracy chronionej. Zaplanowany został też czas na spotkanie z terapeutami szkoły specjalnej w Zizur Menor oraz Andres Munos.
Wyjeżdżający mieli okazję poznać centrum pobytu dziennego Colegio el Molino, w którym odbywają się warsztaty i terapia dla osób w różnym wieku. Ciekawym punktem programu była wizyta w schronisku dla pielgrzymów na Szlaku Jakubowym, które obsługuje Fundacja Aspace i osoby niepełnosprawne.
Projekt finansowany był przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Bardzo dziękujemy organizatorowi -Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych za możliwość
udziału w projekcie.
- Projekt Samodzielni 2
Termin realizacji: 1.02.2023 – 31.03.2026 r.
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt „Adres: Samodzielni 2” zakłada prowadzenie mieszkania treningowego dla osób niepełnosprawnych z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie realizowany przez 3 lata i obejmuje krótkie treningi mieszkaniowe trwające 4 tygodnie oraz długie – 16 tygodni.
Podstawową funkcją mieszkań treningowych jest usamodzielnienie osób z niepełnosprawnością i przygotowanie ich do jak najwyższego poziomu życia, uwzględniając indywidualne bariery wynikające za stanu zdrowia i kondycji psychicznej. W mieszkaniu jednocześnie przebywają cztery osoby, które rozwijają samodzielność poprzez następujące treningi: ekonomiczny, higieniczny, prowadzenia domu, spędzania czasu wolnego i społeczny. Mieszkańcy otrzymują wsparcie trenerów przez 7 dni w tygodniu w dzień i w nocy, i wsparcie psychologa.
Przygotowanie projektu jest oparte na wieloletnim doświadczeniu pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz wniosków z projektu pilotażowego zrealizowanego 2 lata temu. Działania te skoncentrowane są na potrzebach osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców/opiekunów i odpowiadają na trud ich egzystencji po osiągnięciu dojrzałości oraz po śmierci rodziców czy opiekunów. W ciągu każdego roku z projektu skorzysta 16 osób niepełnosprawnych.
- Spotkania absolwentów MT
Cyklicznie odbywają się spotkania z absolwentami mieszkań treningowych. Jest to czas na wspomnienia pobytu, ale także na rozmowy o tym, jak udaje się wprowadzić do swoich domów to, czego mieszkańcy nauczyli się w czasie treningów. Przychodzący na spotkania dzielą się zarówno swoimi radościami, jak i trudnościami w codzienności.
- Projekt On(Nova)
Termin realizacji: 1.09.2021 – 31.12.2023 r.
Projekt Od(Nowa) zakładał zakup lokalu, jego adaptację i utworzenie w Fordonie przedszkola specjalnego dla dzieci z niepełnosprawnością. Projekt zakładał również zbudowanie lokalnej sieci współpracy. Sieć współpracy pozwoli na współdziałanie, wymianę doświadczeń, dotarcie do potencjalnych uczestników przedszkola, a także pozyskiwanie nowej wiedzy między partnerami.
Opierając się na funkcjach jakie pełnią poszczególne podmioty i wykorzystując ich potencjał, nawiązana współpraca pozwoli też na stworzenie szerokiej sieci wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin.
W ramach projektu nawiązana została również współpraca z partnerem zagranicznym, który pracuje metodą Reggio Emilia, by bazując na jego doświadczeniu móc implementować rozwiązania służące rozwojowi dzieci.
Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z programu PROO 1a.
- Spotkania z mamami osób niepełnosprawnych
Fundacja Kaktus organizuje spotkania dla mam osób niepełnosprawnych, w czasie których mamy dzielą się swoimi trudnościami i radościami codziennych dni. To bardzo ważny czas na kawę i rozmowy z osobami w podobnej sytuacji życiowej.
- Współpraca z Bydgoskim Klubem Frondy
Przy Fundacji Kaktus działa Bydgoski Klub Frondy, który organizuje przeróżne wydarzenia kulturalne: spotkania ze znanymi osobami, dyskusje, wspólne wieczory śpiewania, pokazy filmów i spotkania z reżyserami. W roku 2023 odbyło się szesnaście takich wydarzeń.